Je mi 28 a s přítelkyní které je 17 let čekám dítě, přítelkyně dosáhne plnoletosti až cca 3 týdny po narození dítěte,na sociálce mi řekli že po dobu do její plnoletosti budu odpovědnou osobou já oproti prohlášení na matrice, tam jsem však s údivem zjistil že se s námi nehodlají o ničem bavit, přestože oba, i její zákonný zástupce souhlasíme s mým příjmením a bydlištěm. Prý se dítě narodí s jejím příjmením i bydlištěm a zodpovědná osoba bude její matka do plnoletosti přítelkyně

Pak soudně žádat o otcovství s tím, že se vystaví nový rodný list na situaci, která je skutečná. Je toto možné? A proč jako já otec a ona matka nemáme na nic právo? Nebo by tuto situaci vyřešila možnost zplnoletnění a sňatek, kolik toto orientačně stojí a jaké jsou potřebné doklady? Děkuji, Martin

ODPOVĚĎ:
Bohužel, to, že je Vaše přítelkyně nezletilá vede k řadě komplikací – mj. i souhlasné prohlášení rodičů o otcovství je k určení otcovství nedostatečné.
Ve Vašem případě by opravdu návrh na povolení uzavřít manželství podle § 194 Občanského soudního řádu byl nejlepším řešením.
Návrh je osvobozen od soudních poplatků, takže byste platili max. náklady právního zastoupení, za předpokladu, že byste věc svěřili advokátovi, což není nevyhnutelné.