Počet stránek ve webu: 40.890

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem matka samoživitelka 20 let. Našla jsem si přítele, se kterým čekám 2. dítě. Bohužel po tom, co jsem mu to řekla, utekl a nevím o něm vůbec nic. Skrývá se přede mnou. Jsem v pracovní neschopnosti a otcovství popírá. Prosím o radu jak mám dále pokračovat, když nevím kde teď momentálně pracuje a bydlí.

Jsem zoufalá a nevím jak tuto situaci řešit a dovést ho k povinostem nenarozeného miminka. Děkuji, Kamila

ODPOVĚĎ:
Jestliže otec dítěte nehodlá své otcovství přiznat dobrovolně, budete muset podat k soudu žalobu o určení otcovství. Žalobu je zapotřebí podat k okresnímu soudu v místě bydliště otce dítěte. Jestliže současné bydliště otce dítěte neznáte, uveďte v žalobě poslední známé bydliště (místo pobytu) otce dítěte v České republice. Pokud nebude místo pobytu otce známo, soud mu pro soudní jednání určí opatrovníka, který ho bude při jednání zastupovat.
Žaloba musí kromě označení soudu, jemuž je určena, obsahovat i označení účastníků řízení (Vás, dítěte a otce dítěte) jménem, příjmením a adresou bydliště. Dále v žalobě stručně a srozumitelně uveďte všechny rozhodné skutečnosti, které mohu doložit, že žalovaný je otcem dítěte, a výrok, který má soud vydat. Kromě výroku o určení otcovství musí být navržen také výrok o tom, komu má být dítě svěřeno do výchovy a jak vysoké výživné má být hrazeno. Žaloba musí být podepsána a datována. K žalobě by měly být přiloženy i podstatné důkazy, zejména rodný list dítěte.
Vzory této žaloby najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jejím sepsáním může pomoci právník (nejlépe se specializací na rodinné právo) nebo sociální pracovnice OSPOD (orgánu sociálně-právní ochrany dětí). Za podání návrhu se neplatí žádný soudní poplatek.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem