Počet stránek ve webu: 43.307

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Jsem matka samoživitelka 20 let. Našla jsem si přítele, se kterým čekám 2. dítě. Bohužel po tom, co jsem mu to řekla, utekl a nevím o něm vůbec nic. Skrývá se přede mnou. Jsem v pracovní neschopnosti a otcovství popírá. Prosím o radu jak mám dále pokračovat, když nevím kde teď momentálně pracuje a bydlí.

Jsem zoufalá a nevím jak tuto situaci řešit a dovést ho k povinostem nenarozeného miminka. Děkuji, Kamila

ODPOVĚĎ:
Jestliže otec dítěte nehodlá své otcovství přiznat dobrovolně, budete muset podat k soudu žalobu o určení otcovství. Žalobu je zapotřebí podat k okresnímu soudu v místě bydliště otce dítěte. Jestliže současné bydliště otce dítěte neznáte, uveďte v žalobě poslední známé bydliště (místo pobytu) otce dítěte v České republice. Pokud nebude místo pobytu otce známo, soud mu pro soudní jednání určí opatrovníka, který ho bude při jednání zastupovat.
Žaloba musí kromě označení soudu, jemuž je určena, obsahovat i označení účastníků řízení (Vás, dítěte a otce dítěte) jménem, příjmením a adresou bydliště. Dále v žalobě stručně a srozumitelně uveďte všechny rozhodné skutečnosti, které mohu doložit, že žalovaný je otcem dítěte, a výrok, který má soud vydat. Kromě výroku o určení otcovství musí být navržen také výrok o tom, komu má být dítě svěřeno do výchovy a jak vysoké výživné má být hrazeno. Žaloba musí být podepsána a datována. K žalobě by měly být přiloženy i podstatné důkazy, zejména rodný list dítěte.
Vzory této žaloby najdete k dispozici na internetu nebo Vám s jejím sepsáním může pomoci právník (nejlépe se specializací na rodinné právo) nebo sociální pracovnice OSPOD (orgánu sociálně-právní ochrany dětí). Za podání návrhu se neplatí žádný soudní poplatek.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.