Chtěl bych se zeptat, kdo je otcem dítěte - jestli ten kdo žije s matkou, ten kdo měl s matkou pohlavní styk nebo manžel. Co jsou to doměnky otcovství? Děkuji, Dominik.

ODPOVĚĎ:
Každé dítě má otce i matku – jen je někdy trochu zmatek v tom, jak je identifi kovat.
Pro mateřství má zákon o rodině jednoduchou větu: „Matkou dítěte je žena, která dítě porodila.“

U otců to tak jednoduché není – existují pro to hned 3 tzv. právní domněnky otcovství:
a) První domněnka svědčí manželovi matky. Znamená to, že manžel matky dítěte se za otce považuje automaticky, a to i v případech, kdy se dítě narodilo do 300 dnů po zániku manželství.
b) Druhá domněnka svědčí muži, jehož otcovství bylo prohlášeno tzv. souhlasným prohlášením rodičů, učiněným před matričním úřadem nebo před soudem.
c) Třetí domněnka hovoří o tom, že: „Narodí-li se dítě ženě, která není provdána a nedošlo k určení otcovství souhlasným prohlášením rodičů, může otcovství určit soud.“ Podat žalobu na určení otcovství může dítě, matka i muž, který o sobě tvrdí, že je otcem.

Vzor žaloby o určení otcovství můžete stáhnout v části Vzory zdarma.