Žijem na Slovensku a mám české aj slovenské občianstvo (mám českú národnosť). Pokiaľ by som chcela byť náhradnou matkou (v ČR je to legálne, na slovensku nie), dovoľuje mi moje české občianstvo legálne byť náhradnou matkou? Zákrok sa vykonáva v ČR, ale žijem v SR. Ďakujem, Julia

ODPOVĚĎ:
V případě, že máte dvojí občanství, v ČR budete považována za občanku ČR a bude s Vámi takto zacházeno. Pokud tedy chcete být náhradní matkou tady v ČR, není v tom problém. Je však vhodné mít v ČR alespoň přechodné bydliště.
Otázka je však, zda budete náhradní matkou ženě, která je ze Slovenska. Např. byste se vydali do ČR a tady provedli zákrok a následně všichni odjeli zpět na Slovensko.  V takovém případě by šlo o obcházení slovenských zákonů a takové jednání by bylo nezákonné.