Mám dotaz ohledně sirotčího důchodu. Minulý rok mi zemřel manžel, dostala jsem sirotčí důchod na nezletilého syna (6 let) a nezletilou dceru (16 let). Jelikož nezletilá Klára porodila dceru a nežije se mnou ve společné domácnosti a vyžaduje po mě, abych jí dávala její sirotčí důchod. Pokud bych jí ho dala, nemohu zaplatit nájem. Starám se ještě o nezletilého syna. Jak je to se sirotčím důchodem, když se mnou dcera nežije a žije u přítele? Má tedy nezletilá dcera nárok na sirotčí důchod? Musím jí ho dávat? Děkuji, Pavlína

ODPOVĚĎ:
Účelem sirotčího důchodu je vyrovnat dítěti ztrátu rodiče, a to především materiálního zabezpečení, které by mu poskytoval. Už z uvedeného plyne, že nemáte nárok na požitky spojené s pobíráním sirotčího důchodu, protože vy nejste sirotek, ale vdova. Dokud je dítě nezletilé, pobíráte ten důchod vy jako zákonný zástupce a naložit s ním máte ve prospěch Vaší dcery. Pokud máte prokazatelně s dcerou oddělenou domácnost a nepodporujete ji nějakými finančními dávkami, dochází k tomu, že se bezdůvodně obohacujete a to je zákonem postižitelné. Takže doporučuji se buď s dcerou dohodnout a nebo jí peníze posílejte, protože právo na ně má, ačkoliv je ještě nezletilá.