Počet stránek ve webu: 40.890

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Koupili jsme s manželem byt ve městě, můj finanční podíl na pořízení bytu i jeho vybavení je větší jak 90%, mohu ve své závěti uvést, že chci, aby tento byt dostala v dospělosti naše dcera? Jako dědictví po matce? Neexistuje předmanželská smlouva. Mohu v závěti požadovat, aby naše dcera byla vychovávána ve městě v blízkosti svých prarodičů, příbuzných a přátel mezi kterými vyrostla? Mohu v závěti upravit budoucí styk své dcery a prarodičů? Jde mi především o to,že můj manžel se zmínil, že pokud by zůstali s dcerou sami, rád by se vrátil do cca 150km vzdálené malé vesnice, kde není obchod, školka, prostě vůbec nic, než pár domů.

Vyrostl zde a také pravděpodobně zdědí dům, který je po hygienické stránce téměř neobyvatelný pro malé dítě, poté by přerušil vztah s mými rodiči, přičemž ví, že je naše dcera na nich citově závislá, protože je má v blízkosti od svého narození (jsou s ní častěji než vlastní otec). Pokud bychom např. byli rozvedeni, mohlo by se v závěti uvést, že požaduji východu své dcery svěřit prarodičům nebo např. aby se o ní postaral její kmotr? Prosím poraďte mi, je to poprvé co nad něčím takovým přemýšlím. Děkuji Vám. Magda

ODPOVĚĎ:
Pokud hovoříme o Vašem podílu na placení bytu, je rozhodující, z jakých finančních prostředků jste je poskytla. Pokud by šlo např. o Vaše úspory ze mzdy nabyté v průběhu manželství, jedná se o majetek ve společném jmění manželů SJM.
Pokud byste však tyto prostředky vlastnila již před vznikem manželství nebo je zdědila či získala darem, můžete v závěti požádat o zápočet těchto prostředků v rámci vypořádání společného jmění manželů, které soud provede ještě před vyřízením dědictví. Tím by se tyto prostředky vyčlenily ze SJM, a soud by je zařadil do dědictví.
V závěti můžete svou dceru určit jako dědičku tohoto výhradně Vašeho majetku.

V závěti nelze klást žádné podmínky, a pokud jde o Vaše požadavky ohledně bydliště Vaší dcery, jistě bude nejvhodnější se domluvit s manželem již nyní. V případě Vaší smrti by s největší pravděpodobností byla dcera svěřena do péče otce, neboť děti mají právo na své rodiče, a rodiče mají právo na své děti. Jediný důvod, proč by soud dceru jejímu otci nesvěřil je, že jeho výchova je pro dítě škodlivá, že ji nezvládá, a že dcera nemá vhodné podmínky k životu atd. To, že v jeho rodné vesnici není dostatečná občanská vybavenost není samo o sobě dostatečný důvod k nesvěření dítěte do péče. Špatné hygienické podmínky by byly vážnější důvod.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem