Má kamarádka žije 5let ve Španělsku. Pracuje tam, zdravotní pojištění platí ve Španělsku. Občanství má české. Ve Španělsku si našla přítele Španěla, se kterým žije v podnájmu již 2 roky. Mají spolu 1 dítě-chlapce, rok starého. Nejsou manželé, ale její přítel je uveden v rodném listu chlapce jako otec.  Nyní si ovšem přestali rozumět a přítel se od ní odstěhoval ke svým rodičům ve Španělsku, kousek od ní a vypadá to, že se snaží udělat vše pro to, aby syn připadl jemu. Při návštěvách svého syna si její přítel s sebou odnesl jednoho dne i synův rodný list a pas.

Kamarádka by se chtěla s chlapcem přijet podívat za rodinou do ČR na návštěvu, ale přítel jí k tomu nechce dát souhlas, asi z obavy že by tu zůstala i s dítětem – z tohoto důvodu jí zcizil určitě i rodný list a pas. Při společném soužití byli domluveni s přítelem, že dítěti po narození vyřídí obojí občanství. Kamarádka nijak nespěchala s vyřizováním, ale za nynější situace by si chtěla vyřídit i to české občanství. Po telefonickém dotazu na naší lince - Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí - jí tvrdí, že má její syn automaticky obě občanství, tedy i české.
Na ambasádě ve Španělsku jí řekli, že ho získá, až po souhlasu a podpisu otce (jejího přítele). Její přítel, lépe řečeno jeho právník tvrdí, že má jen španělské občanství.

Poraďte prosím, co má udělat nebo na koho se obrátit, případně který zákon řeší :
  • vyřízení českého občanství dítěti v cizině
  • jakým způsobem má vyjet za rodinou do ČR na dovolenou i dítětem, aby se to nebralo jako únos dítěte
  • na jak dlouho by mohla vyjet za rodinou do ČR
  • podle zákonů které země se pak řeší problémy při sporu o dítě
  • má na řešení problémů vliv jaké občanství má dítě
Děkuji, Martin

ODPOVĚĎ:
Je-li alespoň jeden z rodičů občanem ČR, dítě automaticky narozením získává české státní občanství. Osvědčení o státním občanství můžete vyřídit na zvláštní matrice v Brně, případně se obrátit na zastupitelský úřad ČR ve Španělsku – tedy na české velvyslanectví. V každém případě již státní občanství ČR má. Otec dítěte nemůže mluvit cizímu státu do záležitosti udělování státního občanství. To je svrchovaná záležitost každého státu, a podle našich zákonů ho toto dítě nabylo již narozením. Pouze pokud budete chtít získat český pas pro dítě, budete muset vystavit dítěti rodný list právě na matričním úřadě v Brně.
Neznám španělské zákony, ale v ČR platí, že pokud se rodiče nedohodnou na pobytu dítěte nebo na jeho odjezdu ze zahraničí, rozhodne na jejich návrh soud. Tedy i v případě návštěvy rodiny v cizině. Předpokládám, že ve Španělsku bude postup obdobný. Podrobnosti Vašeho pobytu v ČR Vám stanoví soud. Soud bude řešit situaci podle místa pobytu dítěte, tedy podle španělského práva. Státní občanství zřejmě vliv má, avšak domluvu mezi rodiči, případně dovolení navštěvovat příbuzné v jiném státě to ovlivnit nemůže. Neumím si představit soud, který by Vám to za jistých podmínek neumožnil.