Počet stránek ve webu: 40.811

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem opatrovnicí mé invalidní dcery, která zdědila po svém otci větší částku peněz. Zajímá mě, jak mohu s těmito penězi nakládat (samozřejmě v její prospěch)? Věci běžné potřeby jsou např. i zařízení samostatného bydlení, dovolená, koupě auta , koupě rekreačméjp objektu. Jedná se o investice, na které já nemám finance, ale samozřejmě by je užívala i dcera. Děkuji Nováková


ODPOVĚĎ:
Pokud Vaše dcera není schopna sama rozhodovat např. o větších částkách, měl by jí být ustanoven opatrovník. Tím byste se podle všeho stala Vy a soud by Vám ve svém rozhodnutí stanovil, do jaké výše můžete rozhodovat za dceru Vy a kdy potřebujete souhlas soudu.

Pokud potomci získají majetek, nehledě na to, jestli jsou invalidní, ze zákona platí, že jsou povinni přispívat na živobytí. Avšak v takové situaci by se rodiče mohli dostat s dětmi do konfliktu (např. použít prostředky v jejich neprospěch). V takových případech stanoví soud dítěti kolizního opatrovníka, jímž bude orgán sociálně právní ochrany dětí. Ten bude stát na straně dítěte a obhajovat jeho zájmy, jakoby proti rodičům.

Proto požádejte soud o použití těchto prostředků své dcery na konkrétní účely, a to prostřednictvím orgánu sociálně právní ochrany dětí, který je na obci.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem