Bývalý manžel se mnou téměř nekomunikuje, takže veškeré informace ohledně dcery mu zasílám e-mailem. Toto pondělí mi ve školce sdělili, že ve vedlejší třídě se uvolnila 3 místa na školku v přírodě, s tím, že v případě zájmu musíme účast na školce v přírodě nahlásit do středy.

Bývalému manželovi jsem tuto informaci napsala e-mailem a zaslala jsem mu SMS, že jsem mu poslala e-mail a že do zítřka (úterý) večer potřebuji odpověď. E-mail jsem kontrolovala ještě ve středu ráno, ale odpověď žádná. Dcera na školku v přírodě moc chce jet, tak jsem jí přihlásila a tuto skutečnost jsem včera dala na vědomí otci. Ten hned odpověděl, co jsem si to dovolila bez jeho souhlasu dceru na školku v přírodě přihlásit. Po výměně pár e-mailů mi napsal, že se školkou v přírodě souhlasí, ale musím mu nahradit ušlý víkend. Školka v přírodě je přes dva víkendy - jak přes můj tak přes otcův. Najdu někde, k čemu všemu souhlas otce potřebuji? A zda v takovém to případě jsem mu povinna ušlý styk nahrazovat? Otec běžně odpovídá po měsíci a na některé e-maily vůbec. Telefony mi nebere. Jak mám jednat v těchto situacích? Dcera je svěřena do péče mně. Děkuji, Lenka

ODPOVĚĎ:
V případech neuskutečněného styku mezi rodičem a dítětem je třeba rozlišovat, zda ke zmaření styku s druhým rodičem došlo svévolně, tedy bez objektivního důvodu, nebo zda styku zabránila objektivní překážka. Ve Vašem případě šlo o objektivní překážku, školka v přírodě by navíc mohla být posuzována jako překážka, která je v zájmu dítěte. Co se týče náhrady za ušlý styk, vzhledem k tomu, že šlo o objektivní překážku, která byla navíc v zájmu Vaší dcery a o které jste navíc otce informovala v předstihu, dle mého názoru nejste povinna ušlý styk nahrazovat. Doporučuji ale zkusit se s otcem domluvit, celou situaci si vysvětlit a dohodnout se na tom, jak budete příště v obdobných situacích postupovat.
Co se týče otázky, k čemu všemu potřebujete souhlas druhého rodiče, na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Žádný zákon totiž neobsahuje výčet konkrétních situací, o nichž by měli rozhodovat oba rodiče, resp. rozhodnutí, se kterými by měli oba rodiče souhlasit.