Za svobodna jsem se stala členkou bytového družstva. Nyní jsem vdaná. V případě přechodu bytu do osobního vlastnictví nyní za manželství by byt náležel i manželovi? Já sama mám z předchozího vztahu děti a chci zajistit, aby v případě dědictví byt připadl mým a ne manželovým dětem. Jak toto zajistit? Děkuji. Olga

ODPOVĚĎ:
Vzhledem k tomu, že jste se členkou bytového družstva stala ještě před uzavřením manželství, nevznikl zde tzv. společný nájem bytu (v takovém případě by byt náležel do společného jmění manželů), přičemž skutečnost, že k převodu bytu do OV došlo až za trvání manželství, je zde irelevantní. Byt je tedy ve Vašem výlučném vlastnictví a nenáleží tak do SJM. Pokud si však přejete, aby byt v případě dědictví připadl pouze Vašim dětem, doporučovala bych Vám sepsat závěť.
O dědictví, dědění, závěti a vydědění více zde.