Můj kamarád pracoval načerno. Potom měl problém s tím, že mu zaměstnavatel nechtěl vyplatit mzdu. Mě by ale zajímalo, jestli musí být vždy pracovní smlouva písemná nebo nemusí. Michal

ODPOVĚĎ:
Šalamounská odpověď zní: musí a nemusí.

Podle §34 odst. 3 je zaměstnavatel povinen uzavřít pracovní smlouvu písemně.

Zároveň však platí ust. §21 odst. 1 zákoníku práce, podle kterého nebyl-li právní úkon učiněn ve formě, kterou zákoník práce vyžaduje, je neplatý jen stanoví-li to výslovně zákoník práce.

Protože žádné ustanovení zákoníku práce nestanoví, že pracovní smlouva je neplatná, nebude-li sjendnána písemně, znamená to, že pracovní smlouva bude platná i tehdy, bude-li sjednána ústně nebo dokonce faktickým jednáním.

Jestliže zaměstnavatel pacovní smlouvu neuzavře písemně, mohl by být postižen pokutou uloženou orgánem inspekce práce.