Jak je možné postupovat v situaci, kdy uplynula doba u smlouvy na dobu určitou? Michal

ODPOVĚĎ:
Jestliže je sjednán pracovní poměr na dobu určitou, uplynutím doby zpravidla končí. Nemusí to tak být vždy. Jestliže pracovní poměr uplynutím doby neskončil, mohou nastat tyto tři situace:

Zaměstnanec a zaměstnavatel se dohodnou a prodlouží pracovní poměr na dobu určitou (všechny smlouvy na dobu určitou však nesmí součtem být delší než na dva roky, pak je nutné udělat pauzu minimálně 6 měsíců - této pauze říkáme přetržka).

Druhá situace, která může nastat je, že zaměstnanec a zaměstnavatel se dohodnou na tom, že se pracovní poměr změní v pracovní poměr na dobu neurčitou.

Třetí situace: zaměstnanec a zaměstnavatel se nedohodli na ničem, ale zaměstnanec pokračuje S VĚDOMÍM ZAMĚSTNAVATELE po uplynutí sjednané doby trvání pracovního poměru ve výkonu práce. V takovém případě se pracovní poměr původně sjednaný na dobu určitou mění automatick v pracovní poměr na dobu neurčitou (§65 odst. 2 zákoníku práce).
V této situaci stačí, když zaměstnanec skutečně pokračuje ve výkonu sjednané práce, nemusí odpracovat ani celou směnu. Ke změně pracovního poměru postačí, když zaměstnanec po uplynutí sjednané doby začne pracovat.