Jelikož se nyní v rámci nouzového stavu uzavřely obchody, tak se chci zeptat, zda mi může zaměstnavatel dát výpověď. Jsem nyní do 5.11.2020 ve zkušební době. Ještě před uzavřením obchodů mi bylo od vedení řečeno, že by mě propustili a po otevření znovu přijali.

Někde jsem však četla, že i během zkušební doby po dobu 14 dní zaměstnavatel nesmí propouštět, tedy pokud je to bráno jako překážka ve výkonu práce. Má tedy zaměstnavatel právo dát mi výpověď kvůli uzavření obchodů? Děkuji za odpověď.

ODPOVĚĎ:
Podle § 66 odst. 1 věta druhá zákoník práce platí, že zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
Překážkou pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době je tedy jen dočasná pracovní neschopnost nebo karanténa.