Mám malou firmu s.r.o o dvou zaměstnancích, jedním jsem já (zároveň jediný majitel), druhým zaměstnanec v pracovním poměru na dobu neurčitou. Zaměstnanci zbývá cca rok a tři měsíce do důchodu. Nyní již pobýva tři měsíce doma na nemocneské, má 10 hodin vycházek denně a prakticky se mi s neschopenkou chodi jednou měsíčně vysmívat, že je doma a vede se mu dobře. Nesdělil mi důvod onemocněni ani jeho předpokládanou délku. Má zřejmě známou lekařku se kterou se dohodl a ta mu píše neschopenky.

Otevřeně mi říká, že už v kanceláři dále nemá zájem pracovat. Jeho nemocenská je vyšší o několik tisíc, než jeho plat v původní firmě, kde pracoval před rokem. U mě v zaměstnáni napáchal tento člověk spoustu chyb a nyní těží z mé důvěřivosti, že jsem ho zaměstnal na dobu neurčitou a neuváženě mu dal relativně vysoký plat. Očekával jsem však důslednost a zodpovědný přístup k práci. Prosím o radu, jak se tohoto zaměstnance zbavit. Okrádá nás všechny na nemocnské. Malá firma jako je ta moje, je na zaměstnanci zcela závislá. Děkuji, Mojmír

ODPOVĚĎ:
Jako zaměstnavatel můžete dát podnět na okresní správu sociálního zabezpečení a vyžádat si posouzení zdravotního stavu zaměstnance posudkovým lékařem (zaměstnanec je povinen se tomuto vyšetření podrobit).