Počet stránek ve webu: 43.166

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)

Potřebuji zjistit, kolik hodin musím v prosinci 2023 odpracovat. Mám nerovnoměrně rozložený 40h režim, zajišťujeme v podstatě provoz 24/7. Nerozumíme tomu fondu, který je u 40h týdne 152h/168h. Zaměstnavatel tvrdí, že tím, že mám nerovnoměrně rozložený režim, někdy 8, někdy 12h, tak se počítají i svátky a musím v prosinci odpracovat 168h - konkrétně na mne ale například dle rozpisu práce ve svátek nepřijde. Přijde mi divné, že kolega, který chodí jen na denní 8h a má taky 40h týden, musí za stejný plat odpracovat jen 152 hodin. V podstatě nám přijde, že ti kolegové, kteří pomáhají zajišťovat nepřetržitý provoz, jsou de facto ještě potrestání více hodinami práce za stejný plat. Ale nevíme, jak se to počítá. Děkuji.

ODPOVĚĎ:
Záleží na konkrétním rozvržení směn. Rozdíl je pravděpodobně dán tím, že u rovnoměrně rozvržené pracovní doby připadnou některé směny na svátek a ty nemusí být reálně odpracovány. Pokud se jedná o zaměstnavatele, u které se na dané pozici ve svátek nepracuje, vznikne u zaměstnance překážka na straně zaměstnavatele a směny se započítá do odpracované doby.
U nerovnoměrně rozvržené pracovní doby vůbec nemusí směna na svátek připadnout, ten se proto nezapočítá do odpracované doby a zaměstnanec tedy musí reálně odpracovat všechny hodiny na daný měsíc.

Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 79 Kč. Odpověď obdržíte do 3 dnů. Poradit se s právníkem.