Vím že mi může zaměstnavatel během roku nařídit až 150 hodin přesčasů, ale zajímalo by mě pokud jsem zaměstnán například od 15.3., jestli se počet hodin nařízených zaměstnavatelem adekvátně snižuje za každý měsíc a o kolik a dle jakého zákona. Nebo jestli musím odpracovat taktéž 150 hodin jako zaměstnanec který je u firmy od začátku roku. Děkuji, Jindra

ODPOVĚĎ:
Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Tedy z logiky věci – mělo by ve Vašem případě dojít k poměrnému přepočtu a snížení přesčasových hodin. Navíc nařizování přesčas je limitováno i tak, že celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích (nestanovuje-li kolektivní smlouva jinak).