Můj kamarád pracuje měsíc načerno, vím, že je to nezákonné, ale přesto mám dotaz. Zaměstnavatel mu odmítl za práci zaplatit. Má vůbec nějakou šanci na zaplacení práce načerno? Zbyšek

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce sice vyžaduje oficiální zaměstnávání, tedy na základě pracovní smlouvy, ovšem tato smlouva by sice měla být písemná, zaměstnavatel ji je povinen uzavřít v písemné podobě, ale pokud se tak nestane, tak je přesto platná.

Čili jste byl řádně zaměstnán, byť nemáte písemnou smlouvu, a tím pádem máte z toho plynoucí veškerá práva a povinnosti, včetně práva na to, aby Vám byla zaplacena mzda.

Pak vzniká otázka, v jaké výši. Buď prokážete, že jste se zaměstnavatelem na určité výši dohodl, pak máte samozřejmě nárok na dohodnutou výši.

Pokud by se to neprokázalo, tak je to otázka dokazování, např. podle toho, na stejných pozicích apod.

V každém případě by Vám soud, pravděpodobně přiznal nejméně minimální mzdu.