Chtěla bych Vás poprosit o radu. Pracovala jsem na základní škole jako učitelka na plný úvazek nejprve jako zástup za MD od 27.8.2007 do 31.7.2009. Poté jsem se dle pokynů ředitele zaevidovala na úřadu práce. 26. 8.2009 jsem podepsala novou pracovní smlouvu na dobu určitou do 30. 6. 2010. Za kalendářní rok 2009 mi náležela dovolená 13,5 dne, díky nemoci jsem vybrala 4 dny. Školní rok 2009/2010 jsem celý odučila, v květnu mi ředitel oznámil, že se mnou novou smlouvu již nepodepíše. V červnu jsem zjistila, že jsem těhotná a 29. 6. jsem nastoupila na nemocenskou. Dovolená za část kalendářního roku (20 dnů) mi byla proplacena v červnové výplatě a na výplatní pásce jsem zjistila, že mi nebyla proplacena dovolená za kalendářní rok 2009 (9,5 dne). Byla jsem tedy koncem srpna ve škole, kde mi bylo řečeno, že podle §222 odst.4 mi můžou proplatit dovolenou maximálně 20 dnů a protože mi skončila pracovní smlouva, nárok na dovolenou 9,5 dne mi údajně zanikl. Chtěla bych se zeptat, zdali v tomto případě opravdu o nárok na zbývající dovolenou přicházím a to i v případě, že mi nebylo umožněno čerpání této dovolené. Děkuji, Sabina

Odpověď:
Pokud Vám nebylo umožněno dovolenou dočerpat, máte nárok na její proplacení. Proti praktikám Vašeho zaměstnavatele by Vám mohla pomoci Inspekce práce a zároveň zaměstnavatele vyzvat ke splnění svých povinností.