Chtěla bych se zeptat,jak se mi bude vypočítávat výše 3 měsíčního odstupného při výpovědi podle §52. Výpověď dostanu k 31.3. V době od 1.7.09 do 31.1.10 jsem měla z úsporných důvodů zkrácenou pracovní dobu na 30 hodin týdně a úměrně se mi krátila i mzda. Má tato skutečnost vliv na výši odstupného? Děkuji, Olga.

ODPOVĚĎ:
Zákoník práce stanoví, že odstupné se vypočítává z průměrného výdělku, a v § 351-362 jasně stanoví, jakým způsobem se průměrný výdělek zjišťuje. Předně je rozhodným obdobím předchozí kalendářní čtvrtletí. Za rozhodné období se zjišťuje průměrný hodinový výdělek a ten se přepočítává na 1 měsíc podle průměrného počtu pracovních hodin připadajících na 1 měsíc v průměrném roce. Zkrácení Vaší pracovní doby tedy nebude mít na výši odstupného roli. Navíc průměrný výdělek nemůže být nikdy nižší než minimální mzda.