Pracuji ve výrobě kovových odlitků. Zaměstnavatel nám chce strhávat za zmetky určitou část platu. Slyšeli jsme ale, že byl před několika lety upraven zákoník práce a že to je změněno. Radek

ODPOVĚĎ:
Ve starém zákoníku práce byla zvlášť upravena odpovědnost za vyrobení zmetku. Současný zákoník práce neupravuje zvláštní odpovědnost zaměstnance za vyrobení zmetku.

To znamená, že vyrobí-li zaměstnanec zmetek (vadný výrobek), bude se jeho odpovědnost pouzovat podle obecných ustanovení za způsobenou škodu (§250 zákoníku práce).

Výše náhrady škody zmetku vyrobeného z nedbalosti činí čtyřapůlnásobek průměrného výdělku.

Vyrobí-li zaměstnanec zmetek v opilosti, není výše náhrady škody omezena a vyrobí-li zaměstnanec zmetek úmysleně, je povinen zaměstnavateli uhradit vedle skutečné škody i ušlý zisk.