Kdo musí dokazovat v případě diskriminačního jednání v pracovněprávním procesu? Drahomíra

ODPOVĚĎ:
Při normálním občanském soudním řízení platí zásada, že důkazní břemeno a povinnost dokazovat je na žalobci. Ten musí tedy prokázat nárok, se kterým se obrací na soud.

Co se týká diskriminace, u té je to jiné. Platí zásada opačná - žalovaný musí dokázat, že k diskriminaci nedošlo.

Jde o tzv. obrácené důkazní břemeno, které chrání toho, kdo měl být diskriminován, a které je zavedeno zkrátka a jednoduše proto, aby chránilo zásadu rovného zacházení.

Pokud jde konkrétně o pracovně právní spory, v případech, kdy zaměstnavatel diskriminuje zaměstnance, bude to právě zaměstnavatel, který bude muset prokazovat, že k diskriminaci nedošlo.