Pokud jdu na osobní pohovor ohledně zaměstnání, jestli si mě můžou fotografovat dřív, než mě vůbec do zaměstnání přijmou. Na jednom pohovoru nás všechny fotografovali dříve než došlo k osobnímu pohovoru a nakonec mě nepřijali. Mám pocit, že někteří zaměstnavatelé přijímají zaměstance podle vzhledu a né podle pracovních zkušeností. Připadá mi to jako diskriminace. Děkuji, Martin

ODPOVĚĎ:
Jestliže jsou fotografie používány pro pouhé rozlišení jeho podoby ve srovnání s jinými osobami a tyto informace nejsou dále zpracovávány, nelze takové používání fotografií posuzovat jako zpracování citlivých osobních údajů, a nevztahuje se tak na ně ochrana dle zákona o osobních údajích. V takovém případě jde o ochranu dle občanského zákoníku. Podle něj ve Vašem případě nejde o tzv. úřednickou, uměleckou nebo vědeckou licenci, takže ani v takovém případě nelze pořizovat Vaše fotografie bez Vašeho souhlasu.