Dne 25.10.2019 jsem ukončila pracovní poměr v zaměstnání dohodou. Pracovala jsem tam přes 2 roky (2017-2019). Hned jsem se přihlásila do evidence uchazečů o zaměstnáí ÚP ČR a požádala si o dávky. Nyní jsem si našla práci s tím, že oficiálně nastoupím 1.4.2020. Společnost mi už zaplatila kurz chůvy, který jsem absolvovala 13.3.2020 a mám platný certifikát.

Chtěli po mě, abych nastoupila hned, nicméně domluvili jsme se, že mi za měsíc březen 2020 budou vyplaceny poslední dávky a proto navážeme smlouvou od 1.4.2020. Bohužel společnost zavřela z důvodu koronaviru a teď je můj nástup v nedohlednu. Další věc je ta, že jsem možná těhotná (toto bohužel nemám ještě potvrzeno). Proto prosím o radu, jaké jsou mé možnosti, abych měla aspoň nějaký finanční příjem. Četla jsem o jakési ochranné lhůtě v případě odchodu ze zaměstnání. Gynekolog mě však asi nenechá pracovat z důvodu 2 potratů v roce 2019. Přímo z genetiky mám doporučenou PN v případě, že bych byla zaměstnaná. Je to prekérní situace, protože jsem do práce nastoupit opravdu chtěla a nečekala jsem, že takhle hned otěhotněním, což vlastně ještě není jisté. Přemýšlela jsem i že bych si zřídila IČ a zaplatila bych si nemocenské, ale nevím, jestli by to za této situace pomohlo. Moc děkuji za radu a přeji krásný večer Uršula.

ODPOVĚĎ:
V první řadě je nezbytné spojit se s budoucím zaměstnavatelem a zjistit, zda nástup skutečně proběhne, byť fiktivně, a Vy budete doma na překážkách na straně zaměstnavatele. V případě, že by pracovní poměr skutečně vznikl, i když by práce nebyla skutečně vykonávána, bylo by možné uplatnit tzv. ochrannou lhůtu. Ochranná lhůta u nároku na nemocenské trvá 7 kalendářních dní od zániku pojištění. Pokud onemocníte anebo u vás během těchto dnů dojde k nařízení karantény, můžete čerpat nemocenskou. Jestliže však účast na pojištění trvala kratší dobu než 7 dnů, zkrátí se na počet dnů, kdy byla účast na pojištění. Pokud byla např. 4 dny, lhůta se také zkrátí na 4 dny.
Zda by zřízení živnostenského listu a placení nemocenského bylo řešením, je nutné zkonzultovat s ČSSZ.
Také by bylo možné zatím zůstat registrovaná na ÚP počkat, jak se situace vyvine.