Dala jsem výpověď, ptala jsem se zaměstnavatele, jak dlouhou mám dovolenou. Říkal, že to vypočítá podle poměrné části dovolené. Co to znamená? Zita

ODPOVĚĎ:
Poměrná část dovolené se uplatní v případě, kdy zaměstnancův pracovní poměr u zaměstnavatele netrval celý kalendářní rok. V takovém případě činí poměrná část dovolené za každý celý kalendářní měsíc  trvání pracovního poměru 1/12 dovolené za kalendářní rok.
Příklad: Jestliže např. zaměstnanec s rovnoměrně rozvrženou pracovní dobou nastoupí do zaměstnání 5. února, jeho pracovní poměr k zaměstnavateli netrval celý kalendářní roik. Pokud v kalendářním roce odpracoval alespoň 60 dní, vzniklo mu tedy právo na poměrnou část dovolené - za každý celý kalendářní měsíc trvání pracovního poměru 1/12. Pracovní poměr trval do konce roku, dovolená tedy činila 10/12 z dovolené za kalendářní rok. U  zaměstnavatele činila výměra dovolené za kalendářní rok 5 týdnů, tj. 25 pracovních dní. Zaměstnacova výměra poměrné části dovolené činila 20,83 dne, tj. 20,5 dne (části dnů se převádějí na půldny).