Mám nárok na proplacení volna, kdy jdu k lékaři? Zdenka

ODPOVĚĎ:
Ano a to za určitých okolností.

Odpovím poněkud zeširoka:

  • Pracovní volno se poskytuje na nezbyteně nutnou dobu, zaměstnanec by měl zvolit zdravotnické zařízení, které je nejblíže jeho bydlišti nebo pracovišti a je schopné potřebnou péči zajistit a má toto zařízení smlouvu se zaměstnancovou zdravotní pojišťovnou.
  • Pokud může zaměstnanec vyhledat zařízení mimo pracovní dobu, měl by tak učinit.
  • Bylo-li vyšetření nebo ošetření provedeno v jiném než nejbližším zdravotnickém zařízení, poskytne se pracovní volno na nezbytně nutnou dobu. Náhrady mzdy nebo platu však přísluší nejvýše za dobu podle výše uvedeného (tj. za dobu, kterou by strávil ošetřením v nejbližším zdravotnickém zařízení).
  • Pracovní volno se dále na nezbytně nutnou dobu poskytuje zaměstnanci, který se podrobil pracovnělékařské prohlídce, vyšetření nebo očkování souvisejícímu s výkonem práce v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy nebo rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví (hygienik).

V praxi se uplatňuje většinou na 1 ošetření u lékaře půl pracovního dne.