Bude mi teď končit mateřská dovolená a budu nastupovat rodičovskou dovolenou. Chtěla bych se zeptat, jaký je mezi těmito dvěmi typy dovolené rozdíl. Jak je to, když ji čerpá otec dítěte? Dana

ODPOVĚĎ:
K prohloubení péče o dítě máte jako zaměstnanyně právo po skončení mateřské dovolené na stoupit rodičovskou dovolenou (u mateřské je to povinnost).

Zaměstnavatel je povinen Vám ji na Vaši žádost poskytnout v rozsahu, v jakém o ni požádáte, ne však delším než do 3 let věku dítěte.

Po dobu rodičovské dovolené budete zabezpečena dávkou státní sociální podpory - jde o tvz. rodičovský příspěvek.

Na rodičovskou dovolenou má právo i otec dítěte a to ode dne narození dítěte.

R.d. se poskytuje ženě - matce (či otci) v rozsahu, ve kterém o ni požádá. Zpravidla to bude nejméně 1 kalendářní měsíc. Podle stanoviska judikatury nemusí žena požádat o poskytnutí rodičovské dovolené do 3 let věku dítěte, ale emůže požádat o kratší dobu a tu později další žádostí prodlužovat až do tří let věku dítěte.

Žena může např. požádat o rodičovskou dovolenou do 2 let věku dítěte. Pak požádá o posytnutí r.d. do tří let věku dítěte. Zaměstnavatel je povinen jí vyhovět. Za nesprávný je považován názor, že první žádostí byla uzavřena dohoda mezi zaměstnavatelem a zaměstnankyní o poskytnutí r.d. v určité délce, čímž se zaměstnankyně vzdala svého práva čerpat r.d. v celém rozsahu, tzn. do tří let.