Čeká mě porod a vůbec se nevyznám kolem mateřské dovolené. Můžete mi říct kdy začíná, jak je dlouhá a nějaké další informace? Děkuji, Denisa.

ODPOVĚĎ:
Ve stručnosti Vám uvedu základní informace o mateřské dovolené:

Skutečnosti kolem mateřské dovolené (dále MD) se řídí §195 zákoníku práce.
Obecně lze říci, že V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě má zaměstnankyně právo na MD.
MD nastupuje žena zpravidla od počátku 6. týdne před očekávaným datem porodu.
MD nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím 6 týdnů ode dne porodu.

Délka mateřské dovolené

  • při porodu 1 dítěte 28 týdnů
  • porodila-li žena zároveň 2 nebo více dětí, je mateřská dovolená 37 týdnů
  • narodilo-li se dítě mrtvé, činí mateřská dovolená 14 týdnů
  • vyčerpá-li žena z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, přísluší MD celá (28 nebo 37 týdnů)
  • vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než 6 týdnů z jiného důvodu, poskytne se jí mateřská dovolená ode dne porodu jen na 22 týdnů

Po dobu MD je žena zabezpečena dávkou nemocenského pojištění.