Pracuji na soukromém gymnáziu a mám smlouvu jen do 30.června 2010. Dnes mi paní ředitelka oznámila, že mi smlouvu neprodlouží, protože nebude mít pro mě úvazek. Ukládá mi čerpání zbývající dovolené tzn. 18 dní s nástupem od 7.6.2010 do 30.6. Chtěla jsem se zeptat, zda-li je to tak možné provést, i když s tím nesouhlasím. Vím, že na státní škole se normálně pracuje až do konce června a zbývající dovolenou zaměstnavatel proplácí. Zdá se mi to zvláštní, abych zanechala rozdělanou práci a povinně nastoupila na dovolenou, kterou bych v této době čerpat nechtěla. Petra

ODPOVĚĎ:
Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době. V zásadě má na to dle zákoníku práce zaměstnavatel právo.

Dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel podle rozvrhu čerpání dovolené, vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Teprve pokud byste dovolenou nevyčerpala, měla byste nárok na náhradu mzdy za dovolenou.