Koupil jsem v bazaru auto, v kupní smlouvě je uvedeno, že je to osobní auto, ale zjistil jsem, že v technickém je uvedeno, že se jedná o užitkový vůz. Byla odmontována nákladová mřížka. To jsem nevěděl a teď mám problém s technickou kontrolou? Můžu auto reklamovat? Tomáš

ODPOVĚĎ:

V tomto případě jste si koupil automobil, který neodpovídá tomu, co mu prodejce uváděl, má tedy jiné vlastnosti. Spotřebitel má nárok na odstoupení od smlouvy, protože se jedná o tzv. rozpor s kupní smlouvou. Na použité zboží se nevztahuje klasická záruka jako na nové zboží, ale i přesto má spotřebitel práva z odpovědnosti za vady, které má ta věc v době převzetí, a na které nebyl prodávajícím upozorněn, tedy na vady skryté nebo na vlastnosti, které jsou odlišné od toho, co prodávající uváděl.
Práva z odpovědnosti za vady musí být uplatněna do 24 měsíců od převzetí zboží, ale tato lhůta může být po dohodě zkrácena na 12 měsíců, což bude asi většinou u tohoto zboží. Obecně je dobré svá práva uplatňovat v co nejkratší době po převzetí zboží, které nemá vlasnosti, které jsou v kupní smlouvě.