Bydlím na malé vesnici. Občas si koupím nápoje ve skleněné lahvi, která je vratná ve městě a pak je vracím v místní prodejně. Prodavačka nás nutí, abychom peníze, které za vratné lahve dostali utratili v obchodě. Má na to právo? Daniel

ODPOVĚĎ:
Na toto pamatuje zákon o ochraně spotřebitele, který stanoví, že prodejce, který dává do oběhu obaly, je povinen je vykoupit, a nemůže to podmiňovat tím, že by výkup byl vázán na to, že si následně spotřebitel něco koupí, nebo utržené peníze v obchodě utratí.

Peníze za vrácené lahve jsou Vaším majetkem a Vy s penězy můžete nakládat dle vlastního uvážení.