Zakoupila jsem si u renomované firmy, v domnění, že půjde o kvalitní výrobek, letní páskovou koženou obuv. Po dvou měsících jsem však zjistila, že tomu tak není. Tuto obuv jsem měla na sobě maximálně desetkrát, proto mě překvapilo, že se mi odřely stélky bot. Tato vada je u otevřených bot dost viditelná. Rozhodla jsem se uplatnit reklamaci, která byla zamítnuta s odůvodněním, že u každého spotřebního zboží dochází častým používáním k opotřebení. Toto odůvodnění mi však připadá po tak krátké době nošení absurdní. Je tvrzení prodávajícího pravdivé? Hana

ODPOVĚĎ:
V daném případě a ve spoustě dalších identických je možné operovat s § 616 občanského zákoníku, protože vada, která se objeví do 6 měsíců po převzetí, se považuje za vadu, která již existovala při převzetí.

Spotřebitel má v takovém případě právo požadovat po prodejci výměnu daného zboží a neměl by se spokojit s opravou. V případě, že nebude prodejce požadavek k reklamaci akceptovat, je vhodné se obrátit a soudního znalce o posouzení kvality výrobku a materiálu, ze kterého byl vyroben. Na reklamaci ale nadále trvejte.