08/2018 jsem prodal sadu použitých, jetých, obutých kol (4 ks). Kupující chtěl podepsat smlouvu. Oba jsme souhlasili a podepsali. Ve smlouvě - bod o odstoupení do 14 dnů dle 89/2012 Sb. Nejsem podnikatel, ani OSVČ. Je tato smlouva platná a kupující může odstoupit od smlouvy? (I v případě, že jde o použité zboží, které mohl kupující již dále znehodnotit dalším použitím) Děkuji, Zbyšek.

ODPOVĚĎ:
Obecně platí, že přednost mají vždy sjednaná smluvní ujednání ve smlouvě před zákonem, tzn. že i mezi nepodnikateli je možné sjednat možnost odstoupení od smlouvy ve 14 denní lhůtě. V konkrétním případě však bude záležet na samotném znění smlouvy, jakým způsobem je formulovaná, zejm. zda se nejedná o vzor, který Vás jako prodávajícího považuje v celém rozsahu smlouvy za podnikatele. Obecně však tato smlouva platná být může a nejspíše také bude.

Možnost odstoupení nevylučuje ani to, že věc byla při prodeji již použitá, resp. že ji kupující mohl dále znehodnotit použitím. V případě znehodnocení kupujícím byste však mohl požadovat náhradu za znehodnocení, nicméně mám za to, že v tomto případě byste jej nedokázal nijak prokázat.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Mohou si nepodnikatelé dát do kupní smlouvy možnost odstoupení od smlouvy do 14 dnů?