Před několika lety se v našem městě dělala kanalizace (Rovensko pod Troskami). Podepisovali jsme to a platili poplatek. Kanalizace je od roku 2016 dokončena. Dříve jsme platili pouze vodné, bez stočného. Tento měsíc jsme byli vyzváni k podpisu nové smlouvy s Vodovody a kanalizacemi.

Smlouvu jsme podepsali k datu 25.11.2019 a zároveň jsme dostali dvě faktury na doplacení stočného v období 12/2017 - 11/2018 a 12/2018 - 11/2019. Je toto možné? Žádat od nás zpětně doplacení, když smlouva na stočné v té době nebyla uzavřena? Kanalizaci využíváme od letošního roku (2019). Museli jsme si k přípojce u hranice pozemku několik metrů k domu vykopat sami. Děkuji za odpověď. Vlasta.

ODPOVĚĎ:
Zákon k tomuto stanovuje:
Právo na stočné vzniká okamžikem vtoku odpadních vod do kanalizace.
Pokud využíváte kanalizaci od letošního roku, máte povinnost od letošního roku platit stočné. Pokud jste dříve kanalizaci nevyužívali, nevznikla Vám povinnost stočné hradit.
Faktury rozporujte. Doporučuji vést veškerou komunikaci v písemné podobě.