Jsem živnostník, tedy OSVČ podnikající na živnostenský list, tedy ŽL. Provádím stavebně montážní dodávky se zaměřením na interiéry, nyní na základě objednávky Škoda provádím v jejich závodě dělicí prosklenou vstupní stěnu se dveřmi uvnitř chodby, tuto dodávku jsem poptal i více firem, aby ji pro mne zhotovili jako subdodávku.

Na základě nabídek a srovnatelných cen jsem vybral firmu, která nabídla přijatelnou oboustrannou dobu plnění. Dohodli jsme podmínky, obdržel jsem klasickou smlouvu, kde bylo mimo jiné uvedeno, že požadují 50% zálohu, tj. 40.000 Kč a zbytek (tj. 50%) po dokončení a předání na základě předávajícího protokolu s tím, že po podpisu smlouvy a připsání zálohy na účet a doručení na firmu zadají do výroby a poběží termín, který byl uveden na počátek k 25.10.2017. Termín dodání byl 6. týdnů (48. týden) a 7. týden (49. týden) montáž. Termín nedodrželi a po mých urgencích a jejich výmluvách emailem jsem nakonec 22.12.2017 na zakázku přijeli, zahájili ji, ale dodávku nedodělali. Něco jim chybělo, samozřejmě stále jsem trval na urychleném dokončení. Bylo mi emailem sděleno, že musím počkat, až si naplánují i práci tímto směrem (z Prahy do Vrchlabí) a pokud trvám na urychlení vyúčtují mi paušál 1.000 Kč za dopravu. To jsem samozřejmě odmítl s tím, že pokud to okamžitě nedodělají, odstoupím od smlouvy. Nakonec přijeli 26.1.2018 a opět to nedodělali, nebyli dostatečně připraveni, možná i váznoucí komunikací mezi montéry a vedoucími ve firmě. Vymlouvají se na to, že nemají potřebný díl atd. Od minulého týdne s nimi řeším možné ukončení smlouv o dílo. Napsali mi, že přijedou až 16.2.2018. Trpělivost dochází i vedoucím ze Škodovky, v pátek 2.2.2018 jsem dodavateli napsal, že pokud nebude dokončeno do středy 7.2.2018 přizvu znalce (mohu to udělat? ) se sepsáním stavu nedokončené zakázky a odstoupím od smlouvy a nechám si to dodělat od jiné firmy. Ptám se tedy co mi hrozí, když to takto ukončím nebo jak to mám provést v rámci zákonů? Dále po tomto druhém jejich pokusu o dokončení (26.1.2018) mi následně 29.1.2018 poslali závěrečnou fakturu s týdenní splatností, kde mne upozorňují na datum splatnosti. Napsal jsem, že fakturu absolutně neakceptuji, že nepostupují podle smlouvy a faktura může být vystavena pouze po podepsání předávacího protokolu, tak jak sami uvedli ve smlouvě. Navíc mi sdělili, že dílo dokončí až fakturu zaplatím. Zřejmě se domnívají, že se jedná pouze o drobné nedodělky a opravy. Pravda je taková, že dvoukřídlové dveře nejdou kvalitně zajistit v podlaze. Je tam něco ulomeno, nejsou dodělány ukončovací lišty a nejsou strhány folie. Jde o absolutně nepřijatelný stav pro pracovníky Škodovky, kteří preferují pouze kvalitní práci a v termínu. Má na to dodavatel právo, když je to v rozporu se smlouvou? Nebo to na mne jenom zkouší? Napsal jsem, že fakturu mohou vystavit až po úplném dokončení a předání a z faktury odečtou i smluvní pokutu dle smlouvy kde uvádějí 0,01% denně po termínu dokončení. Odepsali mi, že se na smluvní pokutu vystaví dobropis, je to možné? Jak tedy počítat smluvní pokuta dle jejich smlouvy, je to takto, že 7 týdnů (konec montáže) x 7 dnů je 49 dní a od té doby běží pokuta nebo se to počítá dle celých týdnech? Po této době se počítá smluvní pokuta? Může to být také s datem k 25.10.2017 /43 týden/ + 7 týdnů tj. 49. týden a od 50. týdne běží pokuta? Děkuji za pomoc Stanislav.

ODPOVĚĎ:
Pokud dílo mělo být dokončeno na začátku prosince 2017, následně jste poskytl subdodavateli dodatečnou lhůtu ke splnění smlouvy, pak ze strany subdodavatele již došlo k podstatnému porušení smlouvy a jste od ní oprávněn odstoupit. Přizvání znalce nebude nutné, nicméně je to vhodnější pro zachycení doposud provedených prací.
Pokud oprávněně odstoupíte od smlouvy, nemůže po Vás subdodavatel požadovat jakékoliv sankce či plnění, naopak on by musel vracet uhrazenou zálohu, případně poníženou o hodnotu doposud provedených prácí.
Odstoupení od smlouvy zašlete doporučeně, nejlépe s dodejkou dodavateli s tím, že odstupujete pro podstatné porušení smlouvy. Zároveň požadujte uhrazení smluvní pokuty sjednané ve smlouvě.
Pokud je ve smlouvě stanoven termín splatnosti zbývající části ceny (50%) až po dokončení a předání díla, nejste povinen částku hradit, dokud k této skutečnosti nedojde. Smlouva má přednost před vystavenou fakturou.
Pokud neodstoupíte od smlouvy a budete společnosti hradit zbytek ceny, zašlete rovněž dopis, ve kterém započtete smluvní pokutu a následně uhradíte fakturu poníženou o vypočtenou pokutu. Úhradu celé částky a následné vymáhání pokuty nedoporučujeme, s ohledem na přístup subdodavatele by Vám ji zřejmě dobrovolně neuhradil. Je však třeba uvést, že smluvní pokuta je velmi nízká, a to 3,65% ročně, nemá tedy velmi motivační efekt.
K určení doby, od kdy je možné požadovat smluvní pokutu, bude nutné náležitě posoudit uzavřenou. Pokud je však termín plnění stanoven podle týdnů, pak dnem plnění bude den, který se shoduje se dnem rozhodným pro počátek 7 týdenní lhůty. 25.10.2017 byla středa, termín k plnění by tedy měl uplynout ve středu za 7 týdnů. Splněno by tedy mělo být 13.12.2017 a od 14.12.2017 je možné požadovat smluvní pokutu.
Pro větší jistotu správnosti postupu doporučuji další postup svěřit advokátovi. Seznam advokátů naleznete zde:
www.advokatikomora.cz

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Průtahy s dokončením a předáním díla a odstoupení od smlouvy o dílo
  • Smluvní pokuta - možnost vyúčtování jako dobropis nebo stržením fakturované částky?
  • Požadavek doplacení celé částky za dílo při nedokončené práci a nepředání díla - může to zhotovitel chtít? (rozpor se smlouvou)