V dědickém řízení po mém zemřelém manželovi, nám byli od notáře určeni odhadci nemovitosti a pozemků. Odhad nemovitosti, kterou měl manžel zakoupenou k podnikání, je poměrně vysoký vzhledem ke stavu dané nemovitosti (2 místnosti a stodola ve velmi špatném stavu, včetně krovu a střešní krytiny, nemovitost je situována pod úrovní veřejné komunikace). K vyřešení pohledávky a zástavního práva, které se váží k manželovu podnikání, potřebuji tuto nemovitost prodat. Zájemce ale po shlédnutí a konzultaci s odborníkem sdělil, že je ochoten zaplatit zhruba polovinu odhadní ceny (musí vyměnit krov a střešní krytinu). Zajímá mne z jaké částky budu platit daň z prodeje, jestli z odhadní či z částky uvedené na kupní smlouvě. Děkuji, Lucie

ODPOVĚĎ:
Sazba daně z převodu nemovitosti je 5 %. Ta se uplatňuje buď na prodejní cenu nemovitosti nebo na cenu, která byla zjištěna znaleckým posudkem.
Daň se platí (překvapivě) z té částky, která je vyšší. To proto, aby si lidé mezi sebou neprodávali domy za 15 tisíc Kč a faktickou cenu si nepropláceli pod rukou.

Dále je třeba myslet na daň z příjmu. Příjem z prodeje nemovitosti je osvobozen od daně z příjmu ve dvou případech:
a) pokud byl prodávající majitelem nemovitosti alespoň po dobu dvou let a měl v ní bydliště (nesměl ovšem nemovitost používat k výdělečné činnosti, pronajímat ji apod.)
b) pokud byl prodávající majitelem nemovitosti po dobu alespoň pěti let