Podnikám a právě vyplňuji daňové přiznání. Chci uplatnit výdaje na dopravu paušálem. Auto používám i k soukromým účelům. Podnikání mám spíše jako vedlejší činnost. Jinak jsem zaměstnán na hlavní úvazek. Dotaz: Když uplatním paušál na dopravu 4.000 Kč/měsíc za celý rok, t. j. 48.000 Kč, musím pak např. při kontrole z FÚ dokazovat, kolik měsíců v roce jsem opravdu projezdil, respektive kolik jsem utratil za PHM a parkovné, nebo se to nepřezkoumává? Děkuji.

ODPOVĚĎ:

Kolik jste skutečně utratil za PHM dokazovat v případě použití paušálu na dopravu nemusíte, protože smyslem tohoto paušálního výdaje je skutečnost, že nemusíte evidovat skutečné výdaje na PHM, schovávat si účtenky a podobně. U paušálního výdaje na dopravu platí Vaše prohlášení, že jste automobil využíval k podnikání, pokud Vám neni prokázán opak, takže u paušálního výdaje na dopravu by finanční úřad musel mít proti Vám nějaké důkazy, např. že auto stálo celý měsíc zaparkované a ani jeden den jste jej nepoužil. Smysl paušálního výdaje na dopravu je právě v tom, aby se nemuselo dokazovat, kdy a jak často jste automobil využíval a v jaké míře byl použit k osobním nebo k podnikatelským účelům (k tomu slouží právě krácený paušální výdaj na dopravu silničním motorovým vozidlem).