Česká firma, plátce DPH, pracuje pro slovenskou firmu s registrací k DPH na Slovensku. Jedná se o potrubářské práce na nemovitosti v České republice - multifunkční fotbalový stadion. Jak má česká firma fakturovat, s DPH nebo reverse charge? Děkuji za odpověď. Evelína.

ODPOVĚĎ:
V tomto případě fakturujete s DPH, protože se jedná o službu vztahující k nemovité věci podle § 10 zákona č. 235/2004 Sb. , o dani z přidané hodnoty. Místem plnění při poskynutí služby vztahující se k nemovité věci je místo, kde se nemovitost fyzicky nachází, tedy Česká republika. DPH z této služby tudíž musí být odvedeno v ČR, jde totiž o službu s místem plnění v ČR. Fakturovat musíte tedy s českou DPH a tu následně přiznáte a odvedete v ČR (jedná se o výjimku k obecnému pravidlu poskytnutí služby podle § 9 zákona o DPH, kdy bývá místem plnění místo, kde má příjemce služby sídlo).