Za rok 2017 mám příjem v ČR od jediného zamestnávateľa od 1.6.2017, čiže mám príjem iba za 7 mesiacov. Som daňový nerezident ČR. Vyplnil som online daňové priznanie, ktoré je dostupné na webe financnisprava.cz, kde som použil údaje z "Potvrzení o zdanitelných příjmech" od zamestnávateľa. Uplatnil som si iba základní slevu na poplatníka 24.840 Kč.

Na moje prekvapenie mi vyšiel dosť vysoký daňovy preplatok. Zrejme preto, že zdaňovacie obdobe je 1.1.-31.12.2017, ale príjem som mal iba za 7 mesiacov. Je to v poriadku? V online daňovom priznaní je síce kolonka "za zdaňovací období", ale je tam vyplnené 1.1.2017-31.12.2017 a nedá sa to zmeniť. Děkuji, Zdeno.

ODPOVĚĎ:
I když jste měl příjem pouze 7 měsíců, tak ze zákona máte nárok na základní slevu na poplatníka za celý kalendářní rok. Ve vašem případě se týká podávání daňového přiznání za celý rok. Podle toho co uvádíte jak je vyplněno, je vše v pořádku.
Část roku se používá pouze ve specifických případech, např. insolvence, likvidace atd.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Vyplnění daňového přiznání - daňový nerezident ČR