Chtěla bych se zeptat na roční vyúčtování daní. Za rok 2007, kdy jsem byla hlášena na úřadu práce již bez podpory, bylo odevzdané potvrzení z úřadu práce manželem u svého zaměstnavatele, že jsem měla výdělek pouze za jeden měsíc v roce a to z rekvalifikace asi 5 000 Kč. Při vyúčtování daní v r. 2008 dostal manžel vráceno na daních - uvedu přibližně za oba celkem asi 500 Kč. Přibližně stejné to bylo i za rok 2008 v r. 2009.
Nyní za rok 2009, kdy jsem byla v domácnosti, na ÚP hlášena už ne a platila jsem si zdravotní pojištění, manžel v r. 2010 při vyúčtování daní dostal vráceno za oba celkem asi 25.000 Kč. Není mi jasné, proč je rozdíl vrácených daní víc jak 20.000 Kč mezi tím, jestli jsem hlášena na ÚP nebo v domácnosti, když jsem celou dobu bez příjmů. Nebo bylo něco špatně? Monika

ODPOVĚĎ:
K tomuto mohu jen dodat, že se jedná o slevu na dani z příjmu, kterou musí poplatník uplatnit po skončení zdaňovacího období. Tedy po uplynutí kalendářního roku. V roce 2009 činí sleva na dani na vyživovaného manžela 24.840 Kč za rok. V roce 2008 a 2007 to bylo méně, ale vždy více jak 4000,- Kč. Současně můžete požádat o vrácení přeplatku, neboť byla manželovi pravděpodobně sražena vyšší daň. To musíte uplatit do 3 let u správce daně – tedy na Finančním úřadě. Tam Vám poskytnou podrobné informace, jak máte nárokovat tuto slevu zpět.