V roce 2000 jsem dostala od hygieny pokutu jako podnikatel. Po 11 letech se mi ozval finanční úřad a tuto pokutu na mě vymáhá a tvrdí že zde neplatí promlčení. To samé mám v roce 1994, koupila jsem chatu a prodávající nezaplatil daň z prodeje nyní v roce 2010 se opět finanční úřad ozval a dostala jsem na obě věci již od nich exekuci.

Jak se mám bránit, poraďte, přeci toto vše je dávno promlčené. Děkuji, Saša

ODPOVĚĎ:
Vymáhat nedoplatek pokuty lze minimálně 6 let. Teoreticky, pokud správce daně provedl nějaký úkon, tak až 20 let. Je-li proveden úkon směřující k vybrání, zajištění nebo vymožení nedoplatku, promlčecí lhůta se přerušuje a počíná běžet nová promlčecí lhůta po uplynutí kalendářního roku, ve kterém byl daňový dlužník o tomto úkonu zpraven; daňové nedoplatky lze však vymáhat nejpozději do dvaceti let počítaných od konce roku, ve kterém se stal nedoplatek splatným.
Pokud jste tedy dostala od finančního úřadu exekuci a domníváte se, že je neoprávněná podejte proti tomuto odvolání. Vy jakožto kupující jste ze zákona ručitel pro případ, když prodávající neuhradí daň z převodu nemovitostí. Pokud je po Vás daň z převodu s příslušenstvím vymáhána jste povinna zaplatit, ale v soudním řízení jste oprávněna na prodávajícím tuto částku požadovat zpět formou tzv. regresu. Podejte žalobu. Bohužel jste asi měla špatně ošetřenou kupní smlouvu.