S mojí matkou se vůbec nestykáme víc jak 6 let (2012-2018), zjistila jsem že se odstěhovala neznámo kam. Matka má věcné břemeno - doživotní užívání na mojí chatě se zahradou.
Moje nemovitost bude asi vykoupena kvůli těžbě OKD, nebude možné užívat a zanikne i VB. Kam se obrátit abych zjistila kde bydlí nebo jestli vůbec ještě žije, bude ji totiž 70 let. Nebo si OKD zjistí samo? Děkuji, Ludmila

ODPOVĚĎ:
Z důvodu ochrany osobních údajů Vám nikdo neposkytne informaci, zda a kde matka žije. Pokud by ale nežila, pravděpodobně by Vás kvůli dědickému řízení kontaktoval notář. Pokud bude OKD chatu se zahradou kupovat, nepotřebuje k tomu souhlas Vaší matky a Vy sama nemáte důvod ji kvůli tomuto prodeji kontaktovat. Pokud by to z nějakého důvodu nutné bylo, pak jedině z důvodu, že by bylo třeba věcné břemeno zrušit. A to lze jedině dohodou, což se asi nepodaří, když neznáte její údaje nebo soudně žalobou o zrušení věcného břemene. Zde by pak matku dohledal soud přes centrální evidenci obyvatel.

► Stránka obsahuje odpověď na tato témata:

  • Vykoupení a zbourání domu s věcném břemenem - zaniká věcné břemeno?
  • Má osoba oprávněná věcným břenemem nárok na náhradu za zánik věcného břemene zánikem nemovitosti (zbouráním)?