Počet stránek ve webu: 40.662

1 1 1 1 1 Hodnocení 0.00 (0 hlasů)
Jsem majitelem garáže s přístupem přes pozemek, který si nedávno zakoupil jiný majitel. Ve smlouvě je uveden přístup do mé garáže jako věcné břemeno. V současné době mne na těchto právech omezuje, garáž někdy používá dcera, s čímž rovněž nesouhlasí, že je věcné břemeno psáno pouze na mne. Mohl by moji garáž používat rodinný příslušník, nebo zda bych ji mohl pronajmout osobě, která by nebyla se mnou v příbuzenském poměru? Matouš


ODPOVĚĎ:

Není věcné břemeno jako věcné břemeno. Jsou věcná břemena, jež jsou vázána ke konkrétní osobě, a pak jsou věcná břemena, jež jsou vázána k věci.
Jedná-li se o věcné břemeno vázané k osobě, tzn. že oprávněným z toho věcného břemene jste jen Vy, tak samozřejmě přístup třetí osoby přes pozemek majitele není vymahatelný.
Pakliže by se jednalo o věcné břemeno, které je vázáno k věci, tzn. vzhledem k vlastnictví oné garáže, tak by tam samozřejmě mohla docházet jakákoli osoba, jež by užívala garáž na základě vlastnického práva nebo příbuzného práva, protože vlastnické právo je jedno z nejsilnějších práv jako takových, a potom není možno vyloučit přístup dcery nebo jiných rodinných příslušníků.
Nenašli jste odpověď na váš dotaz? Zeptejte se našich právníků za drobný poplatek 99 Kč. Odpověď obdržíte do 24 hodin! Poradit se s právníkem