Budu si kupovat od rodičů náš rodinný dům. Rodiče mi ho prodají, ale jen pod podmínkou, že jim zde nechám věcné břemeno dožití. Problém je, že si budu brát hypotéku a banka mi to s věcným břemenem nevezme. Chci se tedy zeptat, je-li možnost po vyřízení hypotéky zapsat vecné břemeno jako dodatek do katastru nemovitostí.
Děkuji, Radmila

ODPOVĚĎ:
Obecně to možné je, ale z Vašeho příspěvku usuzuji, že banka dá do smlouvy o půjčce zákaz, abyste dům zatížil věcným břemenem. Pokud se tak stane, zapsáním věcného břemene do katastru byste porušil podmínky smlouvy. V případě, že to ve Vaší smlouvě s bankou nebude, nic Vám v tom nebrání.