2018 byl založen zapsaný spolek za účelem zejména přístupu k vodním zdrojům (studna s vodou pro cca 10 nemovitostí). Spolek nemá zaměstnance, ani majetek. Členové spolku hradí ročně příspěvky na zajištění provozu spolku, financování technické údržby a rozvoje vodovodní sítě.

Od roku 2018 jsou hrazeny členské příspěvky ve výši 1.500 Kč/nemovitost/rok a dále mimořádný příspěvek 5.000 Kč/nemovitost a 20.000 Kč/nemovitost z důvodu zajištění náhradního vodního zdroje. Na hotovostní platby je veden peněžní deník. Moje dotazy jsou:
1. Jaká další evidence je třeba?
2. Jaké oznamovací povinnosti má spolek? Zejména vůči finančnímu úřadu.
Za rok 2018 byl na Krajský soud podán Přehled o majetku a závazcích, nikam nic dalšího. Děkuji za odpovědi. Jitka.

ODPOVĚĎ:
Členské příspěvky přijaté spolkem jsou osvobozeny od daně z příjmů. Když spolek nemá zdanitelné příjmy, nemá povinnost se registrovat jako plátce daně z příjmů právnických osob, ani nemusí podávat daňové přiznání.
Spolek má povinnosti podle zákona o účetnictví, tzn. vést účetnictví, vzhledem k velikosti spolku může vést jednoduché účetnictví, v rámci kterého má podle vyhlášky Ministerstva financí ČR č. 325/2015 Sb. (Vyhláška, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 563/1991 Sb. , o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů, pro účetní jednotky, které vedou jednoduché účetnictví) povinnost vést peněžní deník a knihu pohledávek a závazků, dále povinnost sestavit a podat na rejstříkový soud přehled o majetku a závazcích a přehled o příjmech a výdajích.
Podle občanského zákoníku má spolek povinnost jednou do roka svolat členskou schůzi spolku, vyhotovit zápis ze schůze.