Chceme ve vlastním rodinném domě pronajmout byt kamarádce bez placení nájemného. Je to možné jen za úhradu zálohy na služby? Jakou smlouvu bych měla s kamarádkou sepsat? Slyšela jsem, že když se neplatí nájem, jde o smlouvu o výpůjčce nebo půjčce bytu. Lenka

ODPOVĚĎ:
Nájemní smlouva je ze své povahy úplatná, pokud tedy necháte svou kamarádku bydlet ve svém bytě bez placení nájemného, jde o smlouvu blízkou výpůjčce. Důležité je, abyste ve smlouvě uvedli, že nájemné se platit nebude, a jakým způsobem se budou hradit náklady spojené s bydlením. Také je vhodné upravit, jakým způsobem může jedna i druhá strana smlouvu ukončit, a také jak budete řešit případné opravy. V každém případě můžete uzavřít jakoukoli takovou smlouvu, pokud se dohodnete na jejích podstatných záležitostech. Není podstatné, jak smlouvu pojmenujete, pokud tak vůbec učiníte.