Kamarád mého manžela mi přestavoval můj byt 1+kk a ústní dohoda, kterou mi potvrdil emailem zněla na 47.000-55000 Kč. Po půl roce práci dodělal a to díky tomu, že jsem mu neustále volala, kdy přijede práci dodělat a zdělil mi, že to bude stát o něco víc a poslal emailem vyúčtování, které bylo na 89.892 Kč. Když jsem mu řekla, že s tím nesouhlasím, vypsal mi všechny slevy které mi poskytl. Za práci si napočítal 46.730 Kč přestože jsem mu já vypsala vše co neudělal, jak jsem chtěla i to, že linař musel po něm předělat podlahu. Žádný papír na vykonanou práci onoho kamaráda bohužel nemám, vše bylo jen ústně. 20.000 Kč z požadovaného doplatku jsem už zaplatila a teď chce zbytek. Chtěla jsem se Vás zeptat jestli si může jen tak navýšit částku o tolik procent a jestli mu mám zbytek peněz doplatit. Velmi děkuji, Libuše.

ODPOVĚĎ:
Nelze-li cenu při uzavření smlouvy sjednat pevnou částkou, musí se určit alespoň odhadem. To se ve Vašem případě stalo, a částku máte potvrzenou emailem. Zjistí-li zhotovitel dodatečně, že bude třeba cenu určenou odhadem podstatně překročit, je povinen na to objednatele bez prodlení písemně upozornit a oznámit mu nově určenou cenu -  jinak nemá právo na zaplacení rozdílu v ceně.
Vy jste oprávněna po oznámení nově určené ceny od smlouvy odstoupit. Odstoupíte-li od smlouvy, jste povinna zaplatit zhotoviteli částku připadající na provedenou práci a vzniklé náklady podle původně určené ceny, jen pokud máte z částečného plnění smlouvy majetkový prospěch.
Neodstoupíte-li však bez zbytečného odkladu, jste povinna zaplatit za poskytnutou službu nově určenou vyšší cenu.