Podobný dotaz jsem si u vás přečetl. Ale chci se zeptat, zda nájemní smlouva platí i když za pronajímatele ji podepsal syn bez doložené plné moci. Oba mají stejné jméno, takže jsem na to přišel skoro až po roce. Také nedoložili některé dokumenty, spojené se smlouvou, i když slíbili jejich doložení (výpis z katastru, atp.). Pokud vznikla nějaká škoda,  je možné požadovat náhradu po osobě, která smlouvu podepsala? Děkuji, Roland

ODPOVĚĎ:
Pro úkon, pro který zákon stanoví písemnou formu, je potřeba i písemná plná moc. V tomto případě je tedy smlouva neplatná. Druhé pravidlo ale stanoví, že nevyplývá-li z právního úkonu, že někdo jedná za někoho jiného, platí, že jedná vlastním jménem. Pokud tedy není výslovně stanoveno, že se jedná o otce, mohl jste smlouvu platně podepsat se synem (pokud i on je vlastník bytu).
Pro Vás ale celkově vyplývá, že i když není smlouva platná, musíte platit nájem, protože byt užíváte. Pokud by Vám z tohoto jednání vznikla škoda, je syn jednoznačně odpovědný za škodu, kterou Vám případně způsobil.