Před rokem mi jeden člověk ukradl automobil, bylo zjištěno, kdo to udělal, byl soud. Soud ho potrestal veřejně prospěšnými pracemi, protože z ne zcela jasného důvodu nebyl čin kvalifikován jako trestný čin krádeže, ale jako neoprávěné užívání cizí věci (pachatel tvrdil, že se jen chtěl svést domů a že nechal vozidlo na konkrétním místě). Vozidlo se ale již nikdy nenašlo. Já teď musím platit leasing za auto, které vůbec nemám. Chci podat žalobu na náhradu škody, ale nemám na to peníze (jsem samoživitelka s dětmi). Co můžu dělat? Monika

ODPOVĚĎ:
Můžete soud požádat o osvobození od soudních poplatků. O sepsání žaloby požádejte advokáta, mělo by jít o částku kolem 1000 Kč. Soudně se můžete také domáhat tzv. příslušenství (úrok z prodlení ve výši 8-9%).

S návrhem neotálejte, ať nedojde k promlčení.