V červnu 2010 se nad naší obcí přehnala vichřice, která mimo jiné zlomila větve na stromech na hřbitově. Jejich pádem došlo k rozlomení našeho žulového náhrobku na hrobě. Po oznámení starostovi obce nám tento sdělil, že škody způsobené živelnou pohromou není možné občanům proplatit. Pozemek hřbitova není prý obecní (i když obec vybírá poplatky), ale patří farnosti. Obec ho má pouze v pronájmu. Vzniklou škodu za opravený náhrobek ve výši 10.000,--Kč jsme si tak museli uhradit sami. Ptám se, jestli je postup obce správný a zda je vše v pořádku. Děkuji, Dana

ODPOVĚĎ:
Vichřice se považuje za škodu způsobenou vyšší mocí – jde tedy o jakousi neodvratitelnou událost. Ke škodě by došlo v každém případě, takže to obec i farnost zbavuje odpovědnosti za škodu.